2 kwietnia 2020 Autor adminba 1

Jesień w ogrodzie – jakie kwiaty kwitnące jesienią wybrać?

Paleta barw jesiennego ogrodu jest ciemniejsza niż wiosenna czy letnia, jednak równie atrakcyjna. Rabaty wciąż obficie pokryte są kolorowymi kwiatami, a dodatkowo przebarwiają się liście ogrodowych drzew i krzewów, tworząc fascynującą wielobarwną mozaikę. Podpowiadamy, jakie kwiaty kwitnące jesienią warto zasadzić na rabatach, by wykorzystać najpełniej walory tej pory roku. Wszystkie te rośliny rozwijają się w pełni lata i kwitną do późnej jesieni, co najmniej do października. Wskazujemy też krzewy i pnącza, które wspaniale podkreślą czar babiego lata.

Jesień w ogrodzie – feeria ciepłych, nastrojowych barw

John Brookes, słynny angielski projektant ogrodów, twierdzi, że jesień to jego ulubiona pora roku. Na rabatach dominują ciepłe tony – bogate brązy, purpura i złoto, cytryna i głęboka żółcień, stłumione fiolety i przygaszone róże. Liście drzew przebarwiają się na wszystkie odcienie czerwieni i żółci, na drzewach i krzewach pojawiają się barwne owoce dzikich jabłoni i róż, a delikatne kreski zżółkłych traw dodają zielonym zakątkom romantyzmu. Ogród, szykujący się do zimowego snu, potrafi być urzekająco kolorowy i niewiele trzeba, by wydobyć jego atuty.

Kwiaty w złoto-czerwonych kolorach jesieni

Czerwień i żółć to sztandarowe barwy tej pory roku. Żywych, soczystych kolorów dostarczą nam słoneczniki ozdobne (Helianthus) o złocistożółtych płatkach z ciemnobrązową tarczą w środku. To rośliny jednoroczne, które do gruntu wysiewamy w kwietniu, wybierając im słoneczne stanowiska. Wspaniałym towarzystwem dla słoneczników będą rudbekie (Rudbeckia), przypominające wielkie stokrotki w odcieniach żółci, pomarańczu, brązu. Są to niekłopotliwe w uprawie byliny, które będą zdobić nasz ogród przez wiele lat.

Efektownym centralnym punktem każdej jesiennej rabaty będzie ognistoczerwona trytoma groniasta (Kniphofia uvaria). Wyrasta na ponad metr, a jej egzotyczny kwiatostan, złożony z dzwonkowatych kwiatków, przypomina płonącą pochodnię. Ta oryginalna bylina kwitnie od sierpnia do późnej jesieni, ale jej ciemnozielone, szablaste liście, rozrastające się się w efektowną kępę, zdobią rabatę przez cały sezon. Kolejną wysoką byliną, znakomitą zwłaszcza w ogrodach naturalnych, jest nawłoć ogrodowa (Solidago hybrida). Wyrasta nwet do 2 metrów, a jej atrakcyjne, koronkowe pędy z żółtymi kwiatami zdobią grządki od lipca do października.

Źródło: Pixabay.com

Jesienne rabaty w odcieniach fioletu i różu

Jednym z symboli jesieni jest romantyczny wrzos (Calluna vulgaris). Jego fioletowe, ale także różowe i białe kwiaty znakomicie wyglądają w towarzystwie innych roślin, jak i samodzielnie, na przykład na wrzosowiskach, coraz bardziej popularnych w naszych ogrodach. Odmian tych efktownych roślin jest tyle, że z łatwością uda nam się tak dobrać gatunki, by wrzosy kwitły nieprzerwanie od lipca do października. Jesienne grządki nie istnieją także bez astrów (Aster). Szczególnie cenimy ich bylinowe odmiany Aster krzaczasty, nowoangielski i nowobelgijski to efektowne rośliny obsypujące się w sierpniu białymi, różowymi i fioletowymi kwiatami, które utrzymują się aż do listopada. Te odmiany astrów znakomicie będą wyglądać, posadzone wzdłuż murów czy płotów albo w roli efektownych, jesiennych żywopłotów.

Z roślin jednorocznych w odcieniach fioletu i różu, warta uwagi jest także lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) oraz begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens). Ta pierwsza ma zwisające pędy, ozdobione niebiesko-fioletowymi kwiatkami i znakomicie wygląda na obwódkach jesiennych rabat bądź zasadzona w donicach na tarasie. Podobnie można wykorzystać tę drugą. Begonia jest niewysoką roślinką, wyjątkowo długo obsypaną różowymi lub białymi kwiatami od maja aż do przymrozków.

Wielobarwne kwiaty jesiennych grządek

Wśród kwiatów kwitnących do późnej jesieni jest także mnóstwo gatunków wielobarwnych i tylko od nas zależy, jakie odcienie ozdobią nasz ogród. Niekwestionowaną królową tej pory roku jest chryzantema (Chrysanthemum). Jej piękne, pojedyncze lub pełne kwiaty w niezliczonej liczbie kolorów, rozwijają się w sierpniu i są atrakcyjne aż do przymrozków. Mówiąc o roślinach kwitnących do późnej jesieni nie należy zapominać także o daliach, bodaj najpopularniejszych kwiatach ogrodów Europy. Wśród odmian dalii ogrodowej (Dahlia cultorum) mamy wspaniałą gamę barw i kształtów. Ich odmiany liczy się w tysiącach, a wciąż postają nowe. Kuliste kwiatostany dalii są we wszystkich kolorach tęczy. Jedyny odcień, jakiego jeszcze hodowcom nie udało się wyhodować to niebieski. Kwitną od sierpnia do końca października, więc niewątpliwie będą stanowiły mocny akcent jesiennego ogrodu.

nawłoć ogrodowa

Źródło: Pixabay.com

Krzewy i pnącza atrakcyjne jesienią

Jeśli zależy nam na efektownej aranżacji jesiennego ogrodu, powinniśmy zadbać także o odpowiednie tło dla kwitnących na grządkach kwiatów. Stworzą je pnącza i krzewy, których liście jesienią ładnie się przebarwiają. Oto wybrane rośliny:

  • Clematis orientalis – zwisające, przypominające lampiony kwiaty tego powojnika pojawiają się późnym latem, a jesienią rozwijają się równie atrakcyjne nasiona z jedwabistymi włoskami;
  • Parthenocissus tricuspidata – ten winobluszcz przyciąga uwagę właśnie jesienią, gdy jego liście nabierają efektownej, krwistoczerwonej barwy;
  • Enkianthus campanulatus – krzew pochodzący z Japonii; wiosną jest obsypany dzwonkowatymi kwiatami, a jesienią jego liście mienią się całą gamą barw;
  • Lonicera Browni – wiciokrzew o pomarańczowych, rurkowatych kwiatach rozwijających się od czerwca do września i pojawiających się później dekoracyjnych owocach.

Źródła: