4 kwietnia 2020 Autor adminba 1

Moda czy niezbędna konieczność? Warto zdecydować się na szkołę rodzenia?

O szkołach rodzenia zrobiło się ostatnio bardzo głośno. Tych placówek z roku na rok przybywa, w samej Warszawie można się doliczyć ponad 20. Trudno oprzeć się wrażeniu, że uczęszczanie do szkoły rodzenia stało się modne. Na portalach społecznościowych, wiele rodziców chwali się zdjęciami z odbywających się tam zajęć. Ale czy ta popularność, to tylko chwilowy trend? Czy warto zdecydować się na szkołę rodzenia?

Na czym polega szkoła rodzenia?

Szkoła rodzenia to całościowe przygotowanie do roli rodzica. Tematy poruszane na zajęciach nie dotyczą tylko porodu. Kobietom w ciąży towarzyszą ich partnerzy, ponieważ wiedza, którą przekazują specjaliści, jest ważna także dla nich. W niektórych placówkach na spotkaniach pojawia się także doradca laktacyjny.

Warszawa i inne duże miasta, mają szeroką ofertę szkół, a ich programy mogą się różnić, ale główne tematy poruszane w szkołach rodzenia to:

  • ciąża: zmiany zachodzące w ciele kobiety, higiena i pielęgnacja, najważniejsze badania, dieta, najczęstsze problemy zdrowotne i komplikacje,
  • jak rozpoczyna się poród, jak go rozpoznać, kiedy udać się do szpitala, jakie dokumenty i badania będą potrzebne,
  • fazy porodu, techniki porodowe, metody łagodzenia bólu porodowego, rodzenie siłami i drogami natury,
  • poród przez cesarskie cięcie: zalecenia, konsekwencje dla matki i dziecka,
  • noworodek: skala Apgar i inne oceny, czego można się spodziewać w pierwszych dniach życia,
  • pielęgnacja noworodka, kąpiel, zmiana pieluszki, higiena pępka, niepokojące objawy,
  • karmienie piersią, karmienie mlekiem modyfikowanym,
  • połóg, możliwe dolegliwości kobiety, problem depresji poporodowej.

Kim są specjaliści ze szkół rodzenia?

Szkoły rodzenia mogą być płatne lub bezpłatne. Te drugie najczęściej funkcjonują przy szpitalach położniczych i przyjmują najwięcej osób na jedne zajęcia. W szkołach wykładają przede wszystkim położne. To osoby z największym doświadczeniem i pełne empatii, są w stanie odpowiedzieć na każde trudne pytanie. Zazwyczaj wybiera się kobiety, które są matkami. Dzięki temu zalecenia lekarskie mogą konfrontować z własnymi doświadczeniami. W Warszawie popularne jest zapraszanie na zajęcia także fizjoterapeutów – pokazują ćwiczenia pozwalające przygotować się do porodu lub wspomagające regenerację, lub instruktorów noszenia w chuście. Kolejna osoba, którą można spotkać w szkole rodzenia to doradca laktacyjny.

Kim jest doradca laktacyjny?

Doradca laktacyjny oferuje fachową pomoc w problemach związanych z karmieniem piersią. Chociaż ta czynność jest najbardziej naturalna na świecie, to nie zawsze przychodzi łatwo. Doradca, zazwyczaj kobieta, ma przede wszystkim własne doświadczenia w karmieniu, ale oprócz tego najnowszą wiedzę i niezbędne szkolenia. Pomoc doradcy może przydać się w przypadku:
– trudności z rozpoczęciem laktacji,
– problemach maluszka z uchwyceniem piersi,
– nauki wygodnych pozycji do karmienia,
– bolesnego nawału pokarmu,
– zapalenia piersi lub zatoru.
Doradcy laktacyjni współpracują także ze szpitalami publicznymi. Na każdym oddziale dla matki z dzieckiem można pytać o taką osobę. Zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie warto skorzystać z pomocy.

Źródło: Pixabay.com

Czy warto iść do szkoły rodzenia?

Odpowiedź brzmi – oczywiście, że tak. Dotyczy to przede wszystkim par, które zostają rodzicami po raz pierwszy. Skorzystanie z zajęć daje niezbędną wiedzę, pomaga przygotować się do porodu i ewentualnych trudności. Instrukcje przekazywane przez specjalistów dają pewność młodym rodzicom, że poradzą sobie z opieką nad dzieckiem. Uczęszczanie na zajęcia przed narodzinami dziecka, rozmowy z położną i doradcą laktacyjnym, to nie tylko chwilowa moda. To dowód zmieniającego się podejścia do rodzicielstwa, większej świadomości przyszłych rodziców oraz dużego zaangażowania tatusiów w życie rodziny.

W Warszawie, w najlepszych szkołach, jak http://www.szkola-magiera.pl/szkola-rodzenia, zapisy odbywają się dużo wcześniej. Dlatego o wyborze szkoły warto pomyśleć już na początku drugiego trymestru. Nie warto tego odkładać na ostatnie tygodnie, bo duży brzuszek może utrudniać czynny udział w lekcjach.