24 marca 2020 Autor adminba 1

Sztuka w domu – jak wykorzystać studia na kierunku historia sztuki USOS UŚ

Kierunek historia sztuki, obecny również na Uniwersytecie Śląskim (wszystkie informacje na USOS UŚ) to jedna z dyscyplin nauk humanistycznych. Przedmiotem jej zainteresowania są wszelkie szeroko rozumiane sztuki wizualne, w ujęciu historycznym. Dziedzina ta dzieli się na kilka bardzo szerokich działów, omawianych zwykle kolejno podczas zajęć uniwersyteckich.

Kierunek historia sztuki USOS UŚ – periodyzacja

Historia sztuki dzieli się na kilka chronologicznych okresów:

  • sztukę prehistoryczną,
  • sztukę starożytną,
  • sztukę średniowieczną,
  • sztukę nowożytną,
  • modernizm,
  • sztukę współczesną.

Natomiast podstawowe działy tej dziedziny studiów uniwersyteckich to:

  • historia architektury,
  • historia malarstwa,
  • historia rzeźby,
  • historia sztuki użytkowej, stosowanej.

Pierwsza katedra historii sztuki powstała na początku XIX w. w Getyndze, natomiast początki piśmiennictwa dot. sztuki sięgają aż do prac Pliniusza Starszego ( pamiętamy – to wuj Pliniusza Młodszego, dzięki któremu poznaliśmy historię zniszczenia Pompejów).

W Polsce kierunek historia sztuki jako przedmiot nauczania powstał pod koniec XIXw. na Uniwersytecie Jagiellońskim. To tam założono pierwszą Katedrę Historii Sztuki, w państwie pod zaborami. Obecnie kierunek ten funkcjonuje na wielu polskich uniwersytetach, w Gdańsku, Warszawie, Toruniu i wielu innych, nie zabrakło wśród nich Uniwersytetu Śląskiego USOS UŚ.

Do czego potrzebna jest historia sztuki?

Kierunek historia sztuki to przede wszystkim dyscyplina badawcza. Oznacza to, że wiedzę tam zdobytą najlepiej wykorzystają te osoby, które będą w stanie sprostać tym wymogom. Pozostali absolwenci kierunku wykorzystają ją przede wszystkim jako bazę dla innych zainteresowań łącząc ją w jedno do profesjonalnego uprawiania. Kierunek ten jest pomocny we wszelkich dyscyplinach wizualnych, do nauczania o przedmiocie, doradztwa kolekcjonerskiego, prowadzenia galerii sztuki czy aranżacji wnętrz. Jako dyscyplina ważna dla samorozwoju obecna jest też w domach.

Sztuka w domu

Absolwenci historii sztuki mają ogromne pole do popisu, wykorzystując nabytą wiedzę w domach. Jako projektanci wnętrz, obszar obu kierunków mogą zastosować do umiejętnego połączenia najlepszych cech sztuki z ich wartością dekoracyjną. Teoretycznie rzecz biorąc, historycy sztuki wyposażeni są w wysoką wrażliwość estetyczną. Dlatego ich domeną, wcale nie musi być kolekcjonowanie dzieł sztuki i lokowanie ich w domu, ale mogą oni wykorzystać swoją wiedzę, by zbudować niezwykłą, oryginalną atmosferę w domu poprzez odwołanie się do trendów, właściwości czy motywów historii sztuki.

Aranżacja przestrzeni domowej, opiera się na meblach użytkowych oraz detalach dekoracyjnych. Umiejętne połączenie obu tych światów to rzadka, wbrew pozorom, umiejętność, niezwykle ceniona w aranżacji wnętrz.

Aranżacja wnętrz a historia sztuki

Źródło: Pexels.com

Każdy z nas preferuje określone wnętrza, nawet gdy korzystamy wyłącznie z oferty sieciowych sklepów meblowych. Bardzo często, gdy nie jesteśmy w stanie zrealizować swoich marzeń wyposażenia wnętrz, przenosimy nasze upodobania do detali pozostających już w granicach naszych możliwości nabywczych. Oczekujemy, że to właśnie te detale przybliżą nas do wymarzonego domu. W praktyce okazuje się często, że nie potrafimy się odnaleźć w ogromie propozycji i potrzebujemy pomocy osoby o wyrafinowanym smaku. Wówczas do głosu dochodzą nie projektanci wnętrz o znacznie szerszych kompetencjach, ale osoby potrafiące przetransferować swoją estetykę w zupełnie obce sobie wnętrze i pogodzić ją z estetyką użytkownika.

Doradztwo kolekcjonerskie

Jedną z dziedzin, którą zajmują się absolwenci kierunku historia sztuki, jest doradztwo kolekcjonerskie na użytek kreacji kolekcji, mającej stać się jednocześnie lokatą kapitału lub kolekcji sztuki w mniejszym wymiarze, jako jednoczesnej ozdoby domu. To trudne i skomplikowane zadanie, które nigdy nie powinno opierać się na samej, zmieniającej się przecież wartości, obrazu. Doradca w obszarze zakupu dzieł sztuki musi wziąć pod uwagę mnóstwo uwarunkowań, nawet smak i wyrobienie samego zleceniodawcy. Sztuka w domu nie powinna opierać się wyłącznie o jej wartość, pomiędzy właścicielem a dziełem powinna powstawać nić emocjonalna. W jej tworzeniu pomaga właśnie doradca.