28 marca 2020 Autor adminba 1

Jak ciekawie zaaranżować balkon

Dla wielu osób balkon może stać się namiastką ogrodu. Dzięki kilku dekoracjom można wprowadzić bardzo przyjemny ogrodowy wręcz klimat. Kolorowe kwiaty, światło lampek LED i wygodne meble ogrodowe to bardzo częsty zestaw potrzebny przy ciekawej aranżacji balkonu. Jednak jak urządzić mały balkon? Jakie będą najlepsze kwiaty na mały balkon?

Balkon jako specyficzna powierzchnia do aranżacji

Balkony należą do bardzo specyficznych miejsc do aranżacji. Balkon znajduje się zaraz przy mieszkaniu, więc większość osób chciałoby, aby wyglądał pięknie. Balkon jest często także miejscem o najmniejszej powierzchni w całym mieszkaniu – bardzo często dwie osoby na balkonie to już tłok. Jak ciekawie i funkcjonalnie urządzić mały balkon? Na co zwrócić uwagę?

Ważna powierzchnia, czyli jak urządzić mały balkon

Sposób urządzenia balkonu w dużej mierze zależy od jego powierzchni, która zazwyczaj wynosi tylko kilka metrów kwadratowych. W przypadku większych balkonów można zastosować większą swobodę aranżacyjną stawiając na meble czy kwiaty doniczkowe. Jak urządzić mały balkon – czy jest możliwa ciekawa aranżacja małej powierzchni?

Przy urządzaniu balkonu ważna jest jego lokalizacja – strona świata, na którą jest zwrócony. Inne będą kwiaty na balkon od strony południowej, a zupełnie inne od zachodniej. Niektóre gatunki kwiatów balkonowych wolą miejsca słoneczne, a inne lepiej rosną w delikatnym i bardziej rozproszonym świetle. Balkon pełen kwiatów jest możliwy, wystarczy dobrać odpowiednie gatunki do lokalizacji własnego balkonu.

Przy urządzaniu małego balkonu ważne jest także, na którym piętrze w bloku się on znajduje. Należy pamiętać, iż im wyżej jest balkon, tym bardziej odczuwa się podmuchy wiatru. Lecz im wyżej usytuowany balkon, tym mniejsze prawdopodobieństwo, iż ktoś zakłóci chwile relaksu. Gdy balkon znajduje się na wyższych piętrach to warto wtedy zainwestować w stabilniejsze wyposażenie oraz kwiaty na balkon, które będą odporne na różne niekorzystne warunki atmosferyczne. Można również zamontować specjalne osłony , które ochronią kwiaty przed niekorzystnym wiatrem.

Jakie kwiaty na mały balkon wybrać?

Źródło: Pixabay.com

Wybór odpowiednich kwiatów na mały balkon zależy od kilku ważnych czynników, a są to:

 • strona świata po której znajduje się balkon,
 • piętro,
 • metraż balkonu,
 • nasłonecznione.

W sklepach ogrodniczych można znaleźć gatunki kwiatów mniej i bardziej popularne – posiadające kolorowe kwiaty czy będące zielone od wiosny do jesieni. Jednak wybierając kwiaty na mały balkon należy wziąć pod uwagę styl aranżacyjny balkonu. Odpowiednio dobrane doniczki będą zawsze idealnym dodatkiem na balkonie pełnym kwiatów.

Do najpopularniejszych kwiatów na mały balkon możne zaliczyć:

 • pelargonie,
 • wilec,
 • uczep rózgowaty.

Jednak, aby stworzyć balkon pełen kwiatów, należy przede wszystkim przeanalizować nasłonecznienie balkonu. W cienistych balkonach najlepiej sprawdzą się kwiaty:

 • fuksja,
 • dzwoneczek,
 • lobelia przylądkowa,
 • gerbera doniczkowa.

Aranżacja małych balkonów bardzo często umożliwia uprawę takich roślin, jak się podobają właścicielowi balkonu. Doskonałą propozycją w aranżacji balkonów pełnych kwiatów są pnącza. Główną zaletą pnączy jest to, iż bardzo szybko rosną, zajmując przy tym mało miejsca . Pnącza na balkon mogą być nie tylko zielone, lecz również posiadać bardzo dużo kolorowych kwiatów.

Urządzenie małego balkonu- wyposażenie i meble

Wielkość oraz ilość mebli zależy nie tylko od funduszy właściciela balkonu, lecz przede wszystkim od powierzchni i funkcji jaką ma pełnić balkon. Jeśli balkon ma pełnić funkcję mini ogródku to nie potrzebny będzie wypasiony stół i krzesła, a wystarczy mały stolik balkonowy z krzesłami.

Podczas aranżacji balkonu nie można zapomnieć o funkcjonalnych elementach, które nie wnoszą nic do wystroju. Jednym z tych elementów jest siatka na balkon, która chroni np: przed wypadnięciem dziecka czy kota z balkonu.

Bardzo modnym rozwiązaniem w ostatnim czasie są meble paletowe. Dzięki którym można stworzyć bardzo lekki, nieco industrialny klimat- meble są bardzo lekkie, więc można je bez problemu przemieszczać.

Nie zawsze można zakupić stół o dowolnej wielkości, najczęściej właściciele balkonów zmuszeni są zakupu niewielkiego stolika na balkon. Jednak zakup nie symetrycznego stolika jest bardzo dobrym pomysłem, jeśli chce się powiększyć powierzchnię użytkową stolika.

Kwiaty na małym balkonie wprowadzają piękny i wyjątkowy nastrój, a przy tym pięknie pachną. Relaks na balkonie pełnym kwiatów jest zawsze przyjemnością po ciężkim dniu. Więcej o tym, jak urządzić mały balkon przeczytasz na http://www.buduj.net/jak-urzadzic-maly-balkon.