obrazy Pablo Picasso
7 kwietnia 2020 Autor adminba 1

Obrazy Picassa w domowym wnętrzu – reprodukcję jakiego obrazu warto wybrać?

Nie wszyscy z nas muszą interesować się sztuką, chociaż sztuka interesuje się nami. Ale nawet te osoby, które są obojętne na urok dzieła sztuki, potrafią wymienić przynajmniej kilka nazwisk artystów, które wtopiły się trwale do codziennego języka. Z pewnością jednym z nich jest hiszpański malarz Pablo Picasso.

Parę słów o artyście

Obrazy Picassa na rynku aukcyjnym, osiągają niebotyczne kwoty przekraczając niejednokrotnie wartość 100 mln dolarów. Droga artysty do sukcesu, jak łatwo się domyślić, była długa i trudna.

Picasso urodził się w ostatnich 20 latach XX w. w Maladze, jednak większość swojego życia spędził we Francji. Prowansalskie miasteczka, w których żył i pracował artysta, odwiedzane są dzisiaj przez turystów z całego świata. Twórczość Pabla Picassa dzielimy dziś na wiele konsekwentnych etapów, w których jego prace przybierały stosunkowo spójne cechy, by w kolejnym okresie diametralnie się przekształcić.

Picasso zapoczątkował, nowy i awangardowy w tamtym czasie, kierunek w sztuce, jakim jest kubizm. Stosował też wiodące kolory, którymi dzisiaj opisuje się poszczególne etapy twórczości. Ale przede wszystkim wprowadził geometryzację, uproszczenie form i minimalizm estetyczny, czyli wszystkie te cechy, które są wysoko cenione przez współczesną estetykę. 

Aranżacja wnętrz – obrazy Picasso

Dlaczego tak bardzo cenimy obrazy Picassa i ich reprodukcje w domowym wnętrzu? Przede wszystkim dlatego, że bez względu na motyw potrafią ocieplić każde wnętrze. Są takie obrazy, które zawieszone na ścianie funkcjonują zawsze trochę „obok”, nie wtapiają się we wnętrze, pozostają chłodne, również emocjonalnie. Pablo Picasso obraz natychmiast po zawieszeniu na ścianie wkomponowuje się w przestrzeń.

Dlaczego tak się dzieje? Z pewnością, jedną z przyczyn jest wrażliwość kolorystyczna artysty i niezwykłe barwy dzieła, każdego.

W jaki sposób dobieramy obrazy do wnętrza?

My amatorzy, dobierając określone reprodukcje do wystroju salonu czy sypialni, kierujemy się zwykle wyłącznie kilkoma cechami:

  • kolorystyką wnętrz, obraz powinien wtapiać się nadrzędną barwą lub kontrastować,
  • motywem, podoba nam się temat reprodukcji,
  • wielkością, wybraliśmy dokładne miejsce dla obrazu,
  • obecnością sztucznego światła, obraz musi być odpowiednio oświetlony,

Jaką reprodukcję obrazu Picassa wybrać do domu?

Źródło: Pixabay.com

Obrazy Picasso są niezwykle wdzięcznym tematem dla reprodukcji. Jaki jednak wybrać z ogromu jego twórczości?

Można sięgnąć po te najbardziej znane motywy, jak Panny z Avignon, pasujące do nowoczesnych wnętrz, Ten kubistyczny obraz świetnie będzie wyglądał w sypialni lub obszernym, minimalistycznym salonie. Do sypialni warto też wybrać Niebieski akt, obraz zdecydowanie dla miłośników malarstwa figuralnego. Piękny, kobiecy akt w barwach niebieskich, z plamą światła podkreśli biel sypialni.

Pablo Picasso obraz kobiety to motyw pojawiający się najczęściej w obrazach artysty. Śpiąca kobieta to praca, która wspaniale wkomponuje się w buduarową przestrzeń o ciężkich zasłonach i charakterystycznym kolonialnym umeblowaniu. Razem stworzą niezwykle ciepłą, zachęcającą do odpoczynku przestrzeń. Oczywiście dla kontrastu, ten sam obraz można zawiesić w nowocześnie umeblowanym pomieszczeniu, minimalistycznym i oszczędnym. Wówczas dzieło to zarządzi całym wnętrzem, skupi uwagę wszystkich na sobie, przejmie przestrzeń.

Dla miłośników nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych można polecić Pablo Picasso obraz Kobieta z gitarą. Autor wykorzystuje w nim tylko dwa kolory: czerń i barwę żółtą. To rzadkie połączenie wnosi spektakularny efekt, podkreślający miękką kreskę motywu. To obraz, który zawieszony nad sofą w salonie podkreśli miejsce wypoczynku nie dominując jednak nad wnętrzem. Monochromatyczny salon otrzyma punkt centralny, do którego każdy będzie od razu się kierował.

Obrazy Picassa w postaci reprodukcji wzbogacających wystrój wnętrz sypialni czy salonu to wymagający, ale wdzięczny sposób na indywidualizację przestrzeni. Ogromna ilość motywów powoduje, że każdy znajdzie wśród nich taki, który przypadnie mu do gustu.

Dowiedz się także „Dlaczego Pablo Picasso spalił swoje obrazy?