Oprocentowanie stałe i zmienne w kredytach
20 czerwca 2022 Autor adminba 0

Oprocentowanie stałe i zmienne w kredytach – co wybrać?

Oprocentowanie kredytu może być stałe bądź zmienne – zarówno jeden, jak i drugi sposób naliczania odsetek posiada sporo zalet, jednak nie jest wolny od wad. Czym charakteryzuje się oprocentowanie stałe, a czym zmienne i jak dokonać pomiędzy nimi właściwego wyboru?

Oprocentowanie kredytu może być stałe bądź zmienne – zarówno jeden, jak i drugi sposób naliczania odsetek posiada sporo zalet, jednak nie jest wolny od wad. Czym charakteryzuje się oprocentowanie stałe, a czym zmienne i jak dokonać pomiędzy nimi właściwego wyboru?

Oprocentowanie stałe, a oprocentowanie zmienne

Stałe oprocentowanie kredytu cechuje się tym, że zostaje ono dokładnie określone w umowie, jaką klient zawiera z bankiem. Nie mają na nie wpływu obniżki ani podwyżki stóp procentowych. Odsetki naliczane są i płacone na podstawie konkretnej, wyznaczonej przez bank stopy procentowej. Oprocentowanie stałe kredytu udzielane jest na kilka lat – zazwyczaj 5, a maksymalnie 10. Po tym czasie bank zaczyna naliczać odsetki przy pomocy oprocentowania zmiennego. Charakteryzuje je zależność od wysokości bazowych stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, działającej przy Narodowym Banku Polskim. Kredytobiorcy, którzy od razu decydują się na oprocentowanie zmienne, płacą odsetki w zależności od wysokości podstawowych stóp procentowych przez cały okres kredytowania.

Który rodzaj oprocentowania wybrać?

Oprocentowanie stałe czy zmienne – co zatem będzie lepsze? To stałe wydaje się odpowiedzią na podwyżki stóp procentowych, natomiast oprocentowanie zmienne cieszy się dużą popularnością, gdy stopy procentowe pozostają na niskim poziomie. Niemniej jednak problem jest znacznie bardziej złożony, bowiem należy pamiętać, że okres kredytowania, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych, wynosić może nawet kilkanaście lat. Trudno przewidzieć, jak stopy procentowe będą się kształtowały w tak długim czasie. Ponadto, sama procedura kredytowania jest dosyć długotrwała, dlatego podjęcie decyzji o wybraniu konkretnego rodzaju oprocentowania dziś, nie oznacza, że będziemy płacić niskie odsetki. Potrzebna jest szczegółowa analiza, w której weźmiemy pod uwagę nie tylko obowiązujące trendy, ale i prognozy na najbliższych kilka miesięcy, a nawet kilka lat.

Jakie oprocentowanie kredytu zatem wybrać?

Chcąc dokonać właściwego wyboru pomiędzy kredytem z oprocentowaniem stałym, a zmiennym, dobrze jest udać się do doradcy kredytowego. Specjalista dokładnie przeanalizuje naszą sytuację kredytową, weźmie również pod uwagę tendencje rynkowe. Dokonanie oceny, które oprocentowanie opłaca się bardziej w konkretnym przypadku, to bardzo złożona procedura, wymagająca posiadania odpowiedniej wiedzy i doświadczenia zawodowego. Doradca kredytowy rozwieje wszelkie wątpliwości na tym tle, przedstawiając wady i zalety każdego z rozwiązań, tak aby klient świadomie podjął decyzję, dotyczącą wyboru sposobu naliczania odsetek od kredytu.