Wilgoć w domu widoczna na oknach
19 października 2022 Autor adminba 0

Wilgoć w domu – Jakie zagrożenie przynosi nadmierna para wodna w powietrzu i jak jej zapobiec ?

Wilgoć to powszechny problem w większości gospodarstw domowych. Może się to zdarzyć w każdej chwili i nie będziesz wiedział, co go spowodowało. Istnieje wiele sposobów zapobiegania gromadzeniu się nadmiernej wilgoci, a niektóre z najlepszych metod omówiono w tym artykule.

Czym jest wilgoć i dlaczego należy się tym przejmować ?

Wilgoć to duży problem dla właścicieli domów. Może powodować powstawanie pleśni co z kolei może prowadzić do pojawienia się problemów zdrowotnych.

Wilgoć to obecność wody w powietrzu na powierzchniach lub wewnątrz materiałów. Wilgoć w powietrzu (wilgotność) pojawia się w postaci pary wodnej, a źródłem pojawienia się nadmiernej ilości wilgoci w powietrzu mogą być: pot, czyste pranie rozwieszone na suszarkach lub nawet gotowanie czy kąpiel. Woda pozostawiona do odparowania spowoduje zawilgocenie okolicznych powierzchni i znajdujących się wokoło materiałów. Wilgoć w pomieszczeniach, w których cyrkulacja powietrza jest ograniczona lub występuje jej brak, stwarza idealne warunki do powstawania i rozwoju pleśni. Pleśń wpływa bardzo negatywnie na nasze zdrowie i w konsekwencji zagraża pojawieniu się ciężkich objawów i chorób. Bardzo ważne jest aby kontrolować poziom wilgotności w pomieszczeniach naszego mieszkania czy domu. Aby sprawdzić jak bardzo wilgotne jest powietrze wystarczy użyć do tego higrometru. Higrometr to niewielkie urządzenie służące do sprawdzania zawartości pary wodnej. Jest niewielki, mobilny i nie wymaga sterowania. Większość higrometrów jest na baterie.

Pochłaniacz wilgoci – najskuteczniejszy sposób absorpcji nadmiernej ilości pary wodnej

Wilgoć to największy problem pojawiający się niemal we wszystkich domach. Wilgoć może dostać się do domu na wiele sposobów, np. przez nieszczelności znajdujące się w rurach, przez kondensacje okien i drzwi, gotowanie itp.

Istnieje wiele sposobów na zapobieganie wilgoci w domu, ale nie wszystkie metody działają skutecznie. W tym artykule przyjrzymy się metodom usuwania nadmiaru wilgoci z domu.

  1. Popraw wentylację: Wentylacja jest jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zmniejszyć poziom wilgoci w domu. Otwieranie okien i drzwi, gdy na zewnątrz jest sucho umożliwia cyrkulację świeżego powietrza wewnątrz domu, co zmniejsza poziom wilgotności i usuwa nadmiar wilgoci w domu.
  2. Wyłącz AC: Gdy nie jest to potrzebne, wyłączenie klimatyzatora zmniejszy wilgotność w pomieszczeniu. Może to jednak zwiększyć dyskomfort w miesiącach letnich, gdy temperatury są bardzo wysokie.

Jednak najbardziej skuteczną metodą pozbycia się wilgoci w domu jest stosowanie pochłaniacza wilgoci. Pochłaniacz wilgoci to nieduże urządzenie, które jest mobilne i estetyczne i zarazem zbiera cząsteczki pary wodnej. Pochłaniacz wilgoci posiada wkład w postaci saszetek lub tabletek. Zawierają one chlorek wodoru. Pochłaniacz wilgoci w tabletkach zazwyczaj w zestawie posiada specjalny pojemnik.