14 kwietnia 2020 Autor adminba 1

Wnętrze jak z bajki – salon z wrzosami w roli głównej

Pojawienie się delikatnych, fioletowych kwiatów wrzosu to jedna z pierwszych oznak nadchodzącej jesieni. Wrzosy mają w sobie niezwykłą delikatność i urok – za te cechy cenimy je najbardziej. Świetnie radzą sobie w doniczkach, dlatego z powodzeniem można je hodować na balkonie lub w domu. Niepowtarzalna barwa kwiatów idealnie komponuje się z bielą i szarością. Zadbane wrzosy w domu potrafią zmienić charakter wnętrza i stworzyć bajkową dekorację, która przetrwa aż do pierwszych tygodni zimy. Jak dbać o wrzosy?

Dobre podłoże

Wiele osób kupuje wrzosy w zwykłych marketach. Takie rośliny często są osłabione i przesuszone. Najlepiej zaopatrzyć się w dobrym sklepie ogrodniczym lub w szkółce, a po przyniesieniu do domu od razu je przesadzić. Wszystkie kwiaty sprzedawane w doniczkach mają zazwyczaj mocno rozrośnięte korzenie i potrzebują świeżej gleby. Pierwsza zasada jak dbać o wrzosy – zapewnić im odpowiednie podłoże.

Wrzosy w domu potrzebują lekkiej ziemi. Powinna być niezbyt żyzna i mieć kwaśny odczyn – czyli PH 3,5-4,5. W sklepach ogrodniczych dostępne są gotowe mieszanki ziemi, składające się przede wszystkim z torfu, przeznaczone dla typowo kwasolubnych roślin. Doniczka musi mieć otworki, a na jej dno warto wsypać 1-2 cm warstwę keramzytu, który zapewnia odpływ wody.

Wrzos – podlewanie

Te rośliny lubią mieć ciągle wilgotną ziemię. Zwyczaje dolewanie wody może nie dać wystarczającego efektu. Świetny pomysł to wysypanie na ziemię wokół wrzosu odrobiny kory sosnowej. Taka warstwa spowolni parowanie wody i wysychanie podłoża. Wrzos podlewanie lubi – ale tylko umiarkowane i regularne, tak by ziemia zawsze była lekko mokra. Po za tym należy unikać polewania wodą liści i kwiatów, ponieważ sprzyja to pojawieniu się grzybów. Dodatkowe informacje o pielęgnacji wrzosów, w tym także ich nawożeniu, znajdziemy na http://budowanie-domu.pl/jak-dbac-o-wrzosy-w-domu/.

Gdzie postawić wrzosy w domu?

Wybranie najdogodniejszego miejsca może przysporzyć nieco trudności. Ale jest to jeden z najważniejszych aspektów tego, jak dbać o wrzosy. Generalnie ta roślina najlepiej czuje się na zewnątrz, dlatego najdłużej cieszy oko stojąc na balkonie lub tarasie. Wnosząc kwiaty do mieszkania, trzeba wybrać im możliwie jak najbardziej nasłonecznione miejsce. Niestety parapet okna może okazać się złym wyborem. Pozostawanie w pobliżu źródła ciepła, którym w tym przypadku jest kaloryfer, sprawi, że wrzos bardzo szybko utraci kolor i zacznie usychać. Dlatego trzeba znaleźć miejsce jednocześnie jasne i chłodne. Ewentualnie codziennie wynosić doniczkę na chwilę na dwór.

Czy wrzosy pasują wszędzie

Źródło: Pixabay.com

Wrzosy w domu wyglądają pięknie. Trzeba jednak pamiętać, że nie są całoroczną dekoracją. Kwitną i wyglądają ładnie tylko od końca lata do początku zimy. Dlatego nie można ich zaplanować jako stałej dekoracji w pomieszczeniu. Wielu osobom kojarzą się z kuchennymi parapetami, ale wrzosy świetnie wyglądają także w salonie. Oczywiście, nie będą pasowały do wszystkich pokojów dziennych, ze względu na delikatność i fioletową barwę.

Wrzosy pięknie komponują się z jasnymi wnętrzami, w których jest sporo drewna, także w naturalnych kolorach. Współgrają z bielą, szarością, kolorem mięty i złamanym różem. Idealnie wpasowują się w kobiece i romantyczne stylizacje. Jeżeli chcemy cieszyć się widokiem wrzosów przez cały rok, możemy upiększyć dom dekoracjami z motywem wrzosu. Najczęściej pojawiają się na pościeli, poduszkach ozdobnych i szkatułkach.

Zła sława wrzosów

Jako typowo jesienna roślina wrzos ma niestety złą opinię. Zakwita wraz z końcem lata pełnego obfitości i zapowiada surową zimę. Czasami słyszy się przesądy mówiące o tym, że wrzosy w domu mogą sprowadzać pecha lub choroby. Taka zła sława to jednak wynik występowania wrzosów w literaturze i filmie. W wielu mrocznych produkcjach wykorzystywano zasnute mgłą wrzosowiska, jako miejsce przerażających wydarzeń. Stąd takie przekonania.

Okazuje się, że w starych, ludowych wierzeniach wrzos jawi się całkowicie inaczej. Roślina ma chronić przed chorobami, być źródłem mocy, spokoju i miłości. Wykorzystywano je także w medycynie ludowej jako środki na uspokojenie i dobry sen oraz w leczeniu chorób układu moczowego.