Dobrane odpowiednie oświetlenie do kuchni
6 lipca 2022 Autor adminba 0

Wybór oświetlenia do kuchni – na co należy zwrócić uwagę?

Chcąc zapewnić sobie komfort przebywania we własnym mieszkaniu oraz domu, niezwykle ważne jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie. Wybrany produkt ma nie tylko pełnić rolę dekoracyjną, ale także praktyczną. Zadbanie o jedno i drugie możliwe jest tylko wtedy gdy posiadamy odpowiednią wiedzę na temat rozwiązań dostępnych aktualnie na rynku i jakie aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając się na zakupy.

Co jest ważne podczas zakupu oświetlenia do kuchni?

Wybór lamp jest niezwykle indywidualną kwestią, która w dużej mierze uzależniona jest od naszych upodobań i preferencji. Natomiast, aby usprawnić proces zakupowy, wyróżniliśmy 4 czynniki, które warto wziąć pod uwagę jeszcze zanim udamy się do sklepu.

  • Kształt kuchni – może wydawać się to dość banalne, choć nie do końca, ponieważ wciąż wiele osób może nie zdawać sobie sprawy, że nie zawsze w wąskiej, zamkniętej kuchni sprawdzą się te same kuchenne żyrandole, które świetnie zdają egzamin w przestronnej i otwartej kuchni. Kinkiety do kuchni, które charakteryzują się niestandardowym kształtem, są odpowiednim dopełnieniem światła głównego, które bardzo często nie dociera do każdego zakątka w pomieszczeniu.
  • Wielkość pomieszczenia – im większe pomieszczenie, tym więcej światła będziemy potrzebowali, dzięki czemu możemy poeksperymentować z doborem oświetlenia. W przypadku kuchni o niewielkich rozmiarach nie mamy tak dużego pola manewru, ale to nie znaczy, że efekt końcowy będzie mniej zadowalający. 
  • Wysokość kuchni – w tym przypadku sprawa wygląda podobnie jak w poprzedniej sytuacji. Jeżeli mamy wysokie pomieszczenie możemy pozwolić sobie na modele wiszące, które zajmują dość sporo miejsca. Przy niskich pomieszczeniach zdecydowanie praktyczniej jest wybrać np. plafony.
  • Styl – najlepsze na koniec, czyli to, czym właśnie najczęściej się kierujemy. Ogromny wybór opraw oświetleniowych tworzony jest z myślą o przeróżnych aranżacjach wnętrz. Dzięki temu bez względu na to czy preferujemy styl boho, nowoczesny, skandynawski czy glamour – z łatwością jesteśmy w stanie dobrać coś idealnie komponującego się z naszym wnętrzem.

Odpowiednie rozplanowanie oświetlenia – to podstawa

Rozplanowanie ile włączników i świateł powinno znaleźć się w pomieszczeniu, jest nie lada wyzwaniem. Jest to jednak nieuniknione i warto się tym zająć na samym początku. Musisz wziąć pod uwagę m.in.: ustawianie szafek, kształt kuchni, w którym miejscu znajduje się okno i gdzie może nie docierać główne światło. Zdecydowanie lepiej wcześniej poświecić na to dłuższą chwilę niż po zakończonym remoncie martwić się, że kuchnia jest po prostu niefunkcjonalna i ciemna. Tym razem spontaniczne decyzje bardzo często zawodzą.