Ocieplenie domu
22 lutego 2024 Autor adminba 0

Ocieplenie domu – jaki to koszt?

Ocieplenie domu to bardzo wymagająca inwestycja, pochłaniająca nie tylko sporo czasu, ale też i pieniędzy. Obejmuje ona spory zakre prac, zaczynając od przygotowania podłoża, na ułożeniu warstwy ocieplenia i jej zabezpieczeniu kończąc. Pomimo wysokiego kosztu całej inwestycji, jej zwrot następują stosunkowo szybko, zatem korzyści z realizacji projektu termomodernizacji budynku przewyższają konieczne wydatki. Profesjonalnie ocieplony budynek to gwarancja niższych kosztów jego eksploatacji oraz optymalnych temperatur w pomieszczeniach, niezależnie od pory roku i warunków pogodowych. Co składa się na finalny koszt ocieplenia domu i czy warto ciąć koszta?

Jakie materiały termoizolacyjne?

Producenci materiałów termoizolacyjnych oferują szeroką gamę produktów, które różnią się między sobą przede wszystkim zastosowaniem, a także parametrami i sposobem montażu. Wybierając konkretny materiał do ocieplenia, należy pamiętać, aby jego zastosowanie i parametry były dostosowane do danej metody termoizolacji oraz technologii, w której został wzniesiony budynek. Należy zwrócić też szczególną uwagę, czy wybrany produkt może być stosowany w aktualnie panujących warunkach atmosferycznych – jeśli temperatura powietrza spada do zera, możemy stosować wyłącznie specjalny styropian oraz mrozoodporny klej. Pamiętajmy, że równie ważną kwestią, co rodzaj materiału, jest współczynnik przenikania ciepła podłoża, które planujemy ocieplić. Wartość ta bowiem, w zależności od zastosowanych materiałów budowlanych, może być różna, co wpłynie na izolacyjność przyszłej warstwy ocieplenia.

Zdecydowanym faworytem spośród wszystkich materiałów termoizolacyjnych jest styropian, który swą popularność zawdzięcza doskonałym parametrom cieplnym, niewielkiej wadze i niskim wymaganiom montażowym. Niski współczynnik lambda gwarantuje minimalne straty ciepła i pożądany mikroklimat w pomieszczeniach. Równie często wybieranym materiałem jest wełna mineralna, a to ze względu na świetną paroprzepuszczalność i skuteczne odprowadzanie wilgoci z wnętrza budynku. Jednym minusem w przypadku tego materiału może być nieco wyższa cena ocieplenia w porównaniu ze styropianem, co wiążę się z większymi wymaganiami montażowymi i koniecznością zakupu większej ilości akcesoriów montażowych i chemii budowlanej.

Ile kosztuje styropian i robocizna?

Montaż styropianu wymaga użycia niektórych materiałów montażowych, takich jak kołki, kleje, podkłady tynkarskie czy siatki zbrojące dla zabezpieczenia ocieplanej powierzchni przed deszczem i wiatrem. Cena zakupu samego styropianu będzie oczywiście zależna od wielkości ocieplanej powierzchni. Zasadniczo, cena opakowania płyt styropianowych waha się w granicach 30-50 zł/m2. Cena zakupu może wzrosnąć w przypadku droższej wersji tego produktu – styropianu grafitowego, ale zwykle nie przekracza 60 zł/m2.

Ile kosztuje wełna mineralna i jaki jest koszt ułożenia?

Mimo, że sam zakup wełny mineralnej to wydatek zbliżony do zakupu styropianu, to konieczność zakupu materiałów montażowych i koszt robocizny znacznie podwyższają finalny koszt ocieplenia tym materiałem. Oferty sprzedaży producentów wełny mineralnej zaczynają się już od 15-17 zł/m2, jednak to właśnie koszt jej ułożenia – w zależności od regionu Polski – podwyższają ostateczny koszt przynajmniej czterokrotnie. O ile na koszt robocizny inwestor ma niewielki wpływ, o tyle oszczędności na zakupie materiałów termoizolacyjnych i montażowych są możliwe. Warto porównywać oferty hurtowni budowlanych w Płocku czy Warszawie z cenami oferowanymi przez dystrybutorów w mniejszych miastach i małych miejscowościach, które mogą się być niższe nawet o kilka procent. Jeśli do tego doliczyć bezpłatny transport, oferowany przez większość hurtowni w przypadku większych zamówień, inwestor może poczynić sporo oszczędności, znacznie obniżając ostateczny koszt ocieplenia budynku.