Zamontowana pompa ciepła stoi obok domu
28 kwietnia 2023 Autor adminba 0

Pompa ciepła w domu – jakie są korzyści tego rozwiązania

W ostatnich latach coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie w domu systemu ogrzewania z pompą ciepła. Dzieje się tak, ponieważ to innowacyjne i ekologiczne rozwiązanie, które przynosi wiele korzyści dla zarówno dla domowników, jak również dla środowiska naturalnego. O jakich korzyściach mówimy?

Oszczędność

Jedną z największych zalet pomp ciepła jest fakt, iż są one bardziej ekonomiczne niż tradycyjne systemy ogrzewania. To urządzenia korzystające z energii odnawialnej, która pochodzi z powietrza, ziemi lub wody, co pozwala na oszczędność na kosztach utrzymania w domu komfortowej temperatury. Szacuje się, że koszt zakupu i montażu tego rodzaju ogrzewania zwraca się po około 10 latach.

 

Ekologia

Pompy ciepła są bardzo dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie ekologiczne rozwiązania. Urządzenia te korzystają z energii odnawialnej, nie emitując przy tym spalin ani innych szkodliwych substancji do atmosfery. Ponadto, nie zużywają one paliw kopalnych, producenci dążą do tego, by czynniki chłodnicze wykorzystywane w pompach ciepła były jak najbardziej wydajne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska. Zatem im więcej tego rodzaju ogrzewania w polskich domach, tym mniejsze zanieczyszczenie środowiska.

 

Możliwość chłodzenia

Oprócz ogrzewania, pompy ciepła oferują również możliwość chłodzenia pomieszczeń w okresie letnim. Pompa ciepła może działać na zasadzie odwróconego cyklu, poprzez zmianę funkcji parownika i skraplacza. Funkcja chłodzenia budynku wykorzystuje system ogrzewania podłogowego, ściennego lub sufitowego, zatem nie ma potrzeby zakładania dodatkowych instalacji. Warto również wspomnieć, że ten sposób jest bardziej wydajny i przez to też mniej kosztowny, niż korzystanie z klimatyzacji.

 

Dotacje

Choć koszt zakupu i montażu pompy ciepła zazwyczaj jest wyższy niż w przypadku innych systemów ogrzewania, inwestycja ta przynosi długoterminowo większe oszczędności i korzyści dla środowiska. Należy też zwrócić uwagę na programy dotacyjne, które mogą pokryć sporą część wydatków. Dofinansowania są dostępne w Polsce w ramach programów “Czyste Powietrze”, “Moje Ciepło” oraz „Mój Prąd”.

 

Warto podkreślić, że wybór odpowiedniego rodzaju pompy ciepła i jej mocy jest kluczowy dla uzyskania optymalnego efektu w zakresie oszczędności i komfortu użytkowania. Aby odpowiednio dobrać urządzenie do budynku, trzeba wziąć pod uwagę między innymi ogrzewaną powierzchnię, izolację termiczną, rodzaj i ilość okien, także kilka innych czynników wpływających na straty ciepła. Przy zakupie pompy ciepła o zbyt dużej mocy może się okazać, że będzie ona pracowała zbyt intensywnie, wpływając na zużycie energii i koszty ogrzewania. Najlepiej skorzystać zatem z pomocy fachowca, który na co dzień zajmuje się ustalaniem zapotrzebowania grzewczego domów, aby uniknąć podobnych problemów.